Nyheter | Band | Skivor | Bolag | Ljudfack | Städer | Listor | SKIVBASAR


Gert Palmcrantz
OBSERVERA!
 
Skivor:
Bandmedlem:
1962 The Pupils - The Sailor And The Star (?)

Studio/gästmusiker:
1975 Loffe - Plays Pop And Partyhits (Percussion, producent)
1975 Loffe - Dance Party And Fun (Percussion, producent)
1975 Loffe - Goes Latin America (Percussion, producent)

Övrigt:
1963 Jan Johansson - Rörelser (Tekniker)
1964 Owe - Adam Och Eva (Tekniker)
1965 Hep Stars - Hep Stars On Stage (Tekniker)
1965 The Hep Stars - We And Our Cadillac (Tekniker)
1966 14 - In A Bunch (Tekniker)
1966 Fabulous Four - After All (Tekniker)
1966 Fabulous Four - Rotten Rats (Tekniker)
1966 Lea Riders Group - Lost Love (Producent)
1966 Lea Riders Group - Lost Love (Tekniker)
1966 The Hep Stars - The Hep Stars (Tekniker)
1967 Clark Gårdestig - Godda' Jag Vill... (Producent)
1967 Hansson & Karlsson - Monument (Tekniker)
1967 Hep Stars - Jul Med Hep Stars (Tekniker)
1967 Lea Riders Group - The Situation's Rare (Tekniker)
1967 Lea Riders Group - Ain't It Strange (Tekniker)
1967 The Deejays - Haze (Tekniker)
1967 The Few - Hello! Ma Baby (Tekniker)
1967 The Jackpots - Tic Tac Toe (Tekniker)
1967 The Moonlighters - Sound Of Pop (Tekniker)
1968 Fabulous Four - Sitting On A Fence (Tekniker)
1968 Linkin' Louisiana Peps - Blues Connection (Producent)
1968 Made In Sweden - Made In Sweden (With Love) (Tekniker)
1968 New Generation - Happy Days (Tekniker)
1968 Rune Andersson - Charlie Och Hundarna (Tekniker)
1969 Boris - Boris (Tekniker)
1969 Mecki Mark Men - Running in the Summernight (Tekniker)
1969 Sam Hawkey J:son - Axelsson (Tekniker)
1970 Arbete Och Fritid - Arbete Och Fritid (Tekniker)
1970 Barbro Hörberg - Musik Rätt Och Snett (Tekniker)
1970 Jason´s Fleece - Jason´s Fleece (Tekniker)
1970 Musik Till Filmen - En Kärlekshistoria (Tekniker, mix)
1970 Svenne & Lotta - Compromise (Tekniker)
1970 V/A - Vispråmen Storken 1 (Tekniker)
1970 V/A - Vispråmen Storken 2 (Tekniker)
1971 Different Cooking - Different Cooking (Tekniker)
1971 Fridens Kilowatt & Rivaler - Rockgala på Dambergs (Tekniker)
1971 Hawkey Franzén - Visa Från Och Till (Tekniker)
1971 Robert Karl-Oskar Broberg - En Typiskt Rund LP Med Hål I Mitten (Tekniker)
1971 Svenne & Lotta - Tillsammans (Tekniker)
1971 Svenska Löd AB! - Hörselmat (Tekniker, producent)
1971 XTRA Björn Isfält & Lasse Dahlberg - ''Oh! 10-15'' (Tekniker)
1972 Bertil Spåmans Kör & Orkester - Rättvik (Tekniker)
1972 Curt Jalmo - Ängel Med Krossade Höfter (Tekniker)
1972 Finn Zetterholm - OBS. Täxten (Tekniker)
1972 Fläsket Brinner - Fläsket (Tekniker)
1972 Gimmicks - Gimmicks Of Sweden (Tekniker)
1972 Lena Granhagen - Sjunger Theodorakis & Biermann (Tekniker)
1972 Mikael Ramel - Till Dej (Tekniker)
1972 Sergio Cuevas - Harpa India (Tekniker)
1972 Splash - Ut På Vischan! (Tekniker)
1972 Wlodek Gulgowski - The Music Of Wlodek Gulgowski (Tekniker)
1972 Wlodek Gulgowski - Vincent, Wandering Child (Tekniker)
1973 Bengt Sändh - Swänska Supvisor (Tekniker)
1973 Bengt Sändh - Världens Minnsta LP (Tekniker)
1973 Bertil Spåmans Kör & Orkester - Bertil Spåmans Kör & Orkester (Tekniker)
1973 Björn Arahb - Björnspår (Tekniker, producent)
1973 Cornelis Vreeswijk - I Stället För Vykort (Tekniker)
1973 Gimmicks - För Din Skull (Tekniker)
1973 Gunnar Ekman - Drömväv (Tekniker)
1973 Lars Göransson - Omsider (Tekniker, producent)
1973 Merit Hemmingson - Det For Två Vita Duvor (Tekniker)
1973 Ove Lind Quintet - Swing And Sweat (Tekniker)
1973 Pierre Ström - Första Maj (Tekniker)
1973 Pierre Ström - Rallarvisor (Tekniker, producent)
1973 Pop Workshop - Vol.1 (Tekniker, producent)
1973 Sabu Martinez - Afro Temple (Tekniker)
1973 Skäggmanslaget - Kniviga Låtar Tillägnade Länsman i Delsbo (Tekniker)
1973 Ted Ström - Knut Teodor Ström (Tekniker, producent)
1973 Thore Härdelin - Thore Härdelin's Delsbo-Pojkarna (Tekniker, producent)
1974 - Horisontlinje (Tekniker, producent)
1974 Art Farmer - A Sleeping Bee (Tekniker)
1974 Björn Arahb - Jag Är En Bekymrad Socialist (Tekniker)
1974 Carin Kjellman - Med Rötter I Medeltiden (Mix)
1974 Communication - Communication (Tekniker)
1974 Cornelis Vreeswijk - Getinghonung (Tekniker)
1974 Cornelis Vreeswijk - Liedjes Voor De Pijpendraaier En Mijn Zoetelief (Tekniker)
1974 Gimmicks - Music Is What We Like Play (Tekniker)
1974 Lasse Tennander - Lars Vegas (Tekniker)
1974 Skäggmanslaget - På Jakt Efter Skäggmanslaget (Tekniker, foto, konvoluttext)
1975 Delsbopojkarna - Gammeldans På Vårat Vis (Tekniker)
1975 Lee Schipper - Phunky Physicist (Mix)
1975 Loffe - Plays Glen Miller (Producent)
1975 V/A: Visor - Möte Med Visans Vänner I Göteborg (Tekniker)
1976 - Don't Get Around Much Any More (Tekniker)
1976 Anita Lindblom - Anita På Börsen (Tekniker)
1976 Grus I Dojjan - Friska Grustag (Tekniker)
1976 Iggesundsgänget - Blôk Sta (Tekniker)
1976 Thorstein Bergman - En Kabaret En Show Ett Tivoli (Tekniker)
1977 Arne Domnérus Kvartett - Jazz at The Pawnshop (Tekniker)
1977 Ewert Ljusberg - Possokongro (Tekniker)
1977 Leif Kristiansson - Tänk Om (Tekniker)
1977 Rockfolket - Hellre Ball Än Knall (Tekniker)
1977 Samlingar (LP/MP) - Det Bästa Från Visfestivalen I Västervik 1977 (Tekniker)
1977 Thore Härdelin - Hultkläppen (Tekniker)
1978 Hans Edler - Jukebox Graffiti No. 2 (Tekniker)
1978 Iggesundsgänget - Hörrgårdsblandning (Tekniker)
1978 Modern Sound Corporation - Dancin' Feet (Tekniker)
1978 Norrtelje Elitkapell - Luffarschottis (Tekniker)
1978 Tomas Ledin - Live (Tekniker)
1979 Hans Edler - Jukebox Graffiti Vol. 3 (Tekniker)
1979 Jeja Sundström - Sockerdrick (Tekniker)
1979 Jerker Halldén - Spelvisor (Tekniker)
1980 Arne Domnérus Nontett - Bröst-Toner (Tekniker)
1980 Ibis - Sabba Abbas Mandlar (Tekniker)
1980 Iggesundsgänget - Nya Infall Af (Tekniker)
1980 Jazz Inc - Jazz Incorporated Live At Fashing (Tekniker)
1982 Bengt Sändh - Trudelutter (Tekniker)
1982 Iggesundsgänget - Scendrag (Tekniker)
1984 Monica Zetterlund - Sjunger Olle Adolphson (Tekniker)
1985 Gugge Hedrenius Big Blues Band - Festival Ballroom (Tekniker)
1986 Ewert Ljusberg - Splitternya Visor (Tekniker)
1986 Iggesundsgänget - Rätt Opp Å Ner (Tekniker, producent)
1986 Maffy Falay - We Six (Tekniker)
1987 Fredrik Norén Band - Jõao Carlos (Tekniker)
1987 Fria Proteatern - Sånger Av Vysotskij (Tekniker)
1987 Merit Hemmingson - Interkontinental Kompromiss (Tekniker)
1987 Sneaky Pete's - Live At Café Opera (Tekniker, mix)
1988 Malou Berg - Berörd (Tekniker)
1988 Putte Wickman - The Very Thought Of You (Tekniker)
1989 Iggesundsgänget - På Väg Vart F-n Som Helst (Tekniker)
1989 Östen Med Resten - Syntfritt (Tekniker)
1990 Anita Strandell - Hommage Till En Polare (Tekniker)
1990 Arja Saijonmaa [Finland] - Det Är Tid Att Sjunga Sånger (Tekniker)
1990 Iskra - Luft (Konvoluttext, tekniker)
1990 Position Alpha - Greetings From The Rats (Tekniker)
1991 Buffalo Power - Live I Lundgrens Garage (Tekniker)
1991 Red Mitchell - That Was That (Tekniker)
1991 V/A: Haninge - Haninge Musikskola (Tekniker)
1992 Herr T Och Hans Spelmän - Ännu Mera Ruben Nilson (Tekniker)
1992 Östen Med Resten - Ta CD:n Dit Du Kommer (Tekniker)
1995 Cornelis Vreeswijk - Cornelis Live På Mosebacke (Tekniker)
2001 Gabor Szabo [USA] - Small World (Mix)
2005 Ludvig Berghe Trio - Weekend (Tekniker)
Grupper:
Bandmedlem:
Pupils (?)

Studio/gästmusiker:
Loffe (?)

Övrigt:
14 (Finspång)
Anita Lindblom (?)
Anita Strandell (Stockholm, Solna)
Arbete & Fritid (Uppsala)
Arne Domnérus (Stockholm)
Art Farmer ([USA])
Barbro Hörberg (Göteborg)
Bengt Sändh (Stockholm?)
Bertil Spåmans Kör & Orkester (Rättvik?)
Björn Arahb (Stockholm)
Boris ()
Buffalo Power (Borgholm)
Clark Gårdestig (Stockholm)
Communication ()
Cornelis Vreeswijk (Stockholm)
Curt Jalmo ()
Deejays (Stockholm)
Delsbopojkarna (Delsbo?)
Different Cooking (Stockholm)
Fabulous Four (Stockholm)
Few (Stockholm)
Fläsket Brinner (Stockholm)
Folk & Rackare ()
Fredrik Norén (?)
Fria Proteatern (Stockholm?)
Fridens Kilowatt & Rivaler ()
Gabor Szabo [USA] ()
Gimmicks (?)
Grus I Dojjan (Åkarp)
Gugge Hedrenius Big Blues Band (?)
Gunnar Ekman ()
Hans Edler (Stockholm?)
Hansson & Karlsson (Stockholm)
Hawkey Franzén ()
Hep Stars (Stockholm)
Herr T Och Hans Spelmän (?)
Ibis ()
Iggesundsgänget (Iggesund?)
Iskra ()
Jackpots (Göteborg)
Jason´s Fleece ()
Jazz Inc ()
Jerker Halldén ()
Lars Göransson (?)
Lasse Tennander (Stockholm)
Lea Riders Group (Borgholm)
Lee Schipper (?)
Leif Kristiansson ()
Lena Granhagen (Uppsala+Luleå)
Loffe (?)
Ludvig Berghe ()
Made In Sweden (Stockholm)
Maffy Falay ()
Malou Berg ()
Mecki Mark Men ()
Merit Hemmingson ()
Mikael Ramel ()
Modern Sound Corporation (Stockholm?)
Monica Zetterlund (Stockholm)
Moonlighters (Stockholm)
Musiken från Filmen ()
New Generation (Stockholm, Lidingö)
Norrtelje Elitkapell ()
Ove Lind (?)
Peps Persson (Skåne)
Pierre Ström (?)
Pop Workshop ()
Position Alpha ()
Putte Wickman ()
Red Mitchell (Stockholm)
Robert Broberg ()
Rockfolket (?)
Rune Andersson (?)
Sabu Martinez ()
Sergio Cuevas (?)
Skäggmanslaget (Delsbo)
Sneaky Pete's (?)
Splash ()
Svenne & Lotta (Stockholm)
Svenska Löd AB! (Stockholm)
Ted Ström (Stockholm)
Thore Härdelin (Delsbo)
Tomas Ledin (Stockholm?)
V/A: Lokala ()
V/A: Namnlösa Musikgrupper ()
V/A: Visor ()
XTRA (Stockholm)
Östen Med Resten (Hälsingland)