recension
Jag har tröttnar på reggae. Jag tycker allt låter nästan likadant och det gör det faktiskt! Reggae är en väldigt small genre där man måste spela på ett visst sätt annars blir det ska, eller roots, eller ragga, eller dub! Man kan sjunga på engelska eller svenska eller till och med skånska (med det har peps gjort i 50 år så det är inget nytt!).
Men jag lyssnade på Kung Kodums första EP nyligen och tyckte de 2 sista låtarna på den faktiskt var lite intressanta så bestämde mig för att skaffa Medicin Som Botar. Det är en snygg förpackning. Digipack känns alltid lite extra lyxiga (och ja vet att de är dyrare att trycka upp!) Här har de också ansträngt sig och gjort en massa serietidningsliknande dialoger och illustrationer.
Kanske är jag inte på reggae-humör men jag tycker i varje fall inte att jag hör något jag gillar. Jag har hört det förut. I Balkan Ragga försöker de göra något nytt och blandar baltisk folkmusik och reggae men det är ingen bra mix.
Det enda jag fastnar för denna gång är Jag Lovar Och Svär som är lite mer Rocksteady stuk och med bra text! Och direkt efter den kommer den igen, men med titeln Jag Svär, Och Lovar Inget, fast i dub version! Genialt!
|
poäng:
0
|
 |

Du måste vara inlogad för att kommentera
|
|